تعداد همسران امام حسن مجتبی (ع). گاهی در جامعه از زبان افرادی شنیده می شود که امام مجتبی (ع) زنان متعددی داشته است. به گونه ای که تعداد همسران آن حضرت گاهی چند صد زن عنوان می شود! آیا این موضوع صحت دارد یا دروغ و شایعه است و این پرسش ها را هر کسی بشنوند به طور فطری دوست دارد جواب آن را بداند و دانستن پاسخ آن بر شناخت بیشتر نسبت به اهل بیت می انجامد. تعداد همسران امام حسن مجتبی (ع):. تعدد زوجات در صدر اسلام و در محیط جزیرة العرب امری متعارف بود و اسلام با تعیین شرایطی حدود آن را مشخص و آن را ...

واقعیت هایی درباره تعداد همسران امام حسن مجتبی (ع)تعداد همسران امام حسن مجتبی,تعداد زن های امام حسن مجتبیتعداد همسران امام حسن مجتبی (ع)
 
گاهی در جامعه از زبان افرادی شنیده می شود که امام مجتبی (ع) زنان متعددی داشته است. به گونه ای که تعداد همسران آن حضرت گاهی چند صد زن عنوان می شود! آیا این موضوع صحت دارد یا دروغ و شایعه است و این پرسش ها را هر کسی بشنوند به طور فطری دوست دارد جواب آن را بداند و دانستن پاسخ آن بر شناخت بیشتر نسبت به اهل بیت می انجامد.

تعداد همسران امام حسن مجتبی (ع):

تعدد زوجات در صدر اسلام و در محیط جزیرة العرب امری متعارف بود و اسلام با تعیین شرایطی حدود آن را مشخص و آن را تائید نموده است. ائمه طاهرین علیهم السلام از این مسأله که امری شرعی و جایزه بوده است، استثناء نبوده اند و چه بسا در یک زمان بیش از  یک همسر دائم داشته اند  ولی آنان از تعدد زوجات به عنوان یک ابزار و وسیله برای حفظ و تقویت اسلام و اصحاب و یاران و حفظ جان خود استفاده می کردند.

 

اگر به تاریخ نگاه کنیم همسران پیامبر اکرم (ص) یا ائمه علیهم السلام از قبائل مختلف بوده است و پیوند با آنان بمنزله سربازگیری برای یاری اسلام و شیعه بوده است نه اینکه از سر شهوترانی و جاذبه های نفسانی باشد. دلیل بر این مطلب این است که بسیاری از همسران پیامبر (ص) و ائمه طاهرین از ب��ن زنان سالخورده و یا زنانی بوده اند که بهره ای از زیبائی نداشته و پیامبر (ص) و امام (ع) روی جهات سیاسی و اجتماعی به اینگونه ازدواج ها تن می دادند.

درباره همسران امام مجتبی (ع) بعضی از قلم های مسموم دشمنان و افراد مغرض عددهای مختلفی را نوشته اند که از آنجایی که اسنادشان ضعیف است نمی توان آنها را قبول کرد. مضافا بر اینکه اگر تعداد ازدواجهای امام علیه السلام زیاد بود، باید فرزندان آن حضرت هم زیاد می شد. حتی اگر هر یک از همسران آن حضرت یک فرزند به دنیا آورده باشد باید عدد زیادی شود. در حالیکه اینطور نیست. و تاریخ چنین چیزی را نشان نداده که آن حضرت فرزندان زیادی داشته باشد.

نکته دیگری که ساختگی بودن این روایات را روشن می سازد این است که آن حضرت دشمنان زیادی داشتند که در صدد نکته گیری و خارج نمودن آن حضرت از صحنه خلافت بوده اند اگر این مطالب (داشتن بیش از صد همسر) درست بود، باید از این نکته بر علیه آن حضرت استفاده کرده و به آن حضرت بگویند چون زنان و همسران زیادی داری برای خلافت شایسته نیستی در حالیکه چنین چیزی را حتی دشمنان معاصر آن حضرت نگفته اند.

پس این افرادی که عددهای زیاد و بزرگی را برای تعداد همسران آن حضرت نقل کرده اند قولشان قابل اعتماد نیست.

همسران آن حضرت که اسمشان در تاریخ ذکر شده است عبارتند از:

1- حَفصه دختر عبدالرحمان بن ابی بکر
2- زنی از خاندان بنی ثقیف
3- هند دختر سهیل بن عمرو
4- زنی از خاندان علقمة بن زراره
5- زنی از قبیله عمرو بن ابراهیم منقری
6- زنی از قبیله بنی کلاب
7- زنی از قبیله بنی شیبان از خاندان همام بن مره
8- خوله دختر منظور فزاری
9- ام اسحق دختر طلحه بن عبیدالله تیمی
10- ام بشیر دختر عقبه بن عمرو
11- جعده دختر اشعث بن قیس کندی: او بود که امام را مسموم کرد.
12- ام کلثوم دختر فضل بن عباس بن عبدالمطلب
13- نفیله (ام ولد) یا رمله: او مادر قاسم بن حسن است.
14- زینب دختر سُبَیع بن عبدالله (برادر جریر بن عبدالله بجلی)
15- عایشه خثعمیه
16- ام رباب دختر امرء القیس بن عدی
17- صافیه (ام ولد)
18- شهربانو

لازم به تذکر است همه این زنان در یک زمان همسر آن حضرت نبوده بلکه بعد از اینکه بعضی از دنیا رفته اند حضرت با بعضی دیگر ازدواج کرده اند.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

wikishia.net
hawzah.net

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه