نویسنده ای که از دنیای بچه‌ها می گوید

نویسنده ای که از دنیای بچه‌ها می گوید
آفتاب: فرزانه منصوری مترجمی زبان انگلیسی دارد و در سال ۱۳۴۵ با نادر ابراهیمی ازدواج كرده است. منصوری هفده كتاب برای كودكان ترجمه كرده و سال ها معلم بود.
 
نویسنده ای که از دنیای بچه‌ها می گوید - تصویر 1
 
سه دختر به نام های هلیا، الیكا و رایكا حاصل ازدواج خانم منصوری با نادر ابراهیمی است.
 
با هم بخشهایی از مصاحبه فرزانه منصوری همسر نادر ابراهیمی و نادر ابراهیمی را می خوانیم:
 
فرزانه منصوری مترجمی زبان انگلیسی دارد و در سال ۱۳۴۵ با نادر ابراهیمی ازدواج كرده است. منصوری هفده كتاب برای كودكان ترجمه كرده و سال ها معلم بود. سه دختر به نام های هلیا، الیكا و رایكا حاصل ازدواج خانم منصوری با نادر ابراهیمی است.
 
دل تان می خواهد كودكان و نوجوانان از شخصیت نادر ابراهیمی چه بدانند؟
 
دلم می خواهد بدانید كه نادر از ته قلب بچه ها را دوست دارد و به آنها و آینده شان فكر می كند و در بیشتر سخنرانی هایش به این موضوع اشاره می كند كه بیشتر اتفاق هایی كه در دنیا توسط بزرگ ترها رخ می دهد به ضرر بچه هاست.
 
نادر بیشتر برای كودكان فعالیت كرده چون معتقد است، كار كردن برای نوجوانان كار دشوار و نوجوانی مقطع حساسی است. او در مهد كودك ها، مدارس و دبیرستان ها برای بچه ها صحبت و كار گاه های مختلف برگزار می كرد و در دانشگاه هم در زمینه های مختلفی مثل فیلمنامه نویسی كارگردانی و... تدریس می كرد.
 
نادر مقالات بسیاری در دفاع از حقوق كودكان نوشته و حتی مقاله ای درباره رابطه حكومت با كودكان و ادبیات كودك دارد. اگر نادر مجموعه تلویزیونی آتش بدون دود را برای بزرگ ترها ساخته، مجموعه سفرهای دور و دراز ها می و كامی در وطن را هم برای بچه ها ساخته.
 
رابطه نادر ابراهیمی با دخترانش چطور است؟ اگر زمانی بین او و نظر دخترها اختلافی پیش می آمد چه تصمیمی می گرفت؟
 
نادر همیشه می گوید من عقیده ام رامی گویم ولی انتخاب با خود بچه هاست. ما سعی كردیم چیزی به آنها تحمیل نشود، اگر هم گاهی چیزی تحمیل شده خواسته خودشان بوده كه خواسته اند به نظر ما احترام بگذارند.
 
موضوع اصلی مجموعه تلویزیونی سفرهای دور و دراز هامی و كامی در وطن كه نادر آن را ساخته بود براساس همین نظر بود كه در ارتباط با كودكان و نوجوانان باید نظارت وجود داشته باشد، نه دخالت.
 
روحیه ماجرا جویی نادر ابراهیمی برای هر شخصی جالب است. سفرها و كوهنوردی هایش شغل های مختلفی كه تجربه كرده...
 
در زندگی نادر ابراهیمی ماجراجویی به این معنی وجود داشته كه هیچ وقت با حرف زور كنار نمی آمد و این كنار نیامدن با حرف زور، باج خواهی، رشوه گرفتن و ... باعث شد كه همان طور كه در كتاب های ابن مشغله و ابوالمشاغل گفته، ۵۷ تا شغل عوض كند و زندگی ما همیشه در مخاطره كسب درآمد برای امرار معاش باشد.
 
حالا جواب این سؤال كه چرا نادر ۵۷ شغل عوض كرده؟ برای اینكه به محض آن كه كارفرمایش زور می گفت یا یك حرف خلاف قانون می زد، بلافاصله كارش را رها می كرد و می رفت سراغ یك كار دیگر. نادر حتی مدتی میرزایی یك حجره فرش فروشی را در بازار انجام می داد.
 
به آن معنی كه شما گفتید ماجراجویی نمی كرده، این مسأله خود به خود پیش می آمده و او هم به خاطر اعتقاداتش زیر بار حرف خیلی ها نرفت. نادر كوهنوردخوبی هم بود. بیشتر قله های ایران را فتح كرده و چندین سفر پیاده به شمال كشور داشت كه در آن زمان نشریات و مجله ها درباره این سفرها مطالبی چاپ كردند.
 
نادر ابراهیمی چقدر به طنز علاقه دارد؟
 
زمانی كه هفته نامه گل آقا منتشر می شد نادر با علاقه آن را مطالعه می كرد و اگر نگویم بیشتر اوقات ولی گاهی صدای خنده اش را می شنیدم.
 
من خودم با طنز خیلی رابطه ندارم ولی نادر به نظرها و كاریكاتورهای مجله غشغش می خندید و آنها را به من نشان می داد. الان هم مجله بچه ها... گل آقا را می خوانیم و بعد از مطالعه آن را به نوه مان ارسلان می دهیم. او هم هر وقت از در وارد می شد اول می گوید: «مامان فرزانه مجله ام را برایم نگه داشتی؟!»
 
و اما مصاحبه با نادر ابراهیمی:
 
آقای ابراهیمی از دنیای بچه ها بگویید.
 
شما كه می دانید من عاشق بچه ها هستم. هیچ چیز خارج از محدوده بچه ها برای من معنی ندارد.
 
این دنیا بیشتر به خاطر تخیل قوی بچه ها برای تان جذاب است؟
 
نه، من به خلوصش كاردارم. اما ما بزرگ ترها با تربیت خودمان خلوص بچه ها را از آنها می گیریم.
 
بعضی ها معتقدند بچه ها و نوجوانان خیلی به طنز نیازندارند، شما در این باره چه نظری دارید؟
 
طنز برای بچه ها لازم و مهم است. من خودم وقتی طنزهای شما را می خوانم خیلی لذت می برم. من با طنزی كه شما می نویسید پرواز می كنم. البته طنز باید طنز واقعی باشد نه مطالبی كه حالا دیگر مد شده كه یك چیزهایی را به اسم طنز تحویل جامعه می دهند. در آثار اینها چیزی برای قاه قاه خندیدن وجود ندارد.
 
نویسنده
نادر
ابراهیمی
فرزانه
منصور
همسر
بچه ها
دختر
کتاب
ترجمه
کودکان
ادبیات
ماجراجویی
قانون
شغل
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه