آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما

182639_05e06

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن

 

 

  اجزای تشکیل دهنده سفره عقد و تزئینات آن حکمت و دلیل گستردن سفره عقد که از زمان های قدیم مرسوم بده است در اصل تبریک و آرزوی سعادت و برکت برای زوج جوان است.

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 2

 

 

هر یک از اجزای تشکیل دهنده سفره عقد دارای معنای زیبا و گویای یکی از برکات و آرزوهای خواسته شده برای عروس و داماد می باشد اما جالب اینجاست که می توان به جرات گفت عروس و داماد ها و اطرافیان آنها نمی دانند که هدف از گستردن این سفره رنگین چیست!!!

 

با مطالعه مطلب زیر با اجزای سفره عقد و همچنین مفهوم هر یک از آن ها آشنا خواهید شد.

 

 

قرآن مجید کتاب آسمانی نشانه مورد تایید قرار داشتن ازدواج از سوی خداوند و درخواست خیر و برکت الهی روبروی آینه و بالای جانماز قرار می گیرد.

 

 

همانطوریکه آینه در خرید عروسی در سرلوحه و پس از قرآن قرار دارد ، در سفره عقد نیز در بالای سفره و رو به عروس و داماد قرار می گیرد تا با نگاه کردن در آینه نسبت به هم مانند

 

 

آینه دارای دلهای صاف و شفاف باشند و زندگی توام با سعادت در کنار هم داشته باشند و کلا آئینه بخت و دو شمعدان: سمبل روشنائی و شفافیت آینده عروس و داماد هستند سینی عاطل و باطل: خشخاش, برنج , نمک (برای دور کردن چشم شیطان) رازیانه, چای, کندر (برای دور کردن چشم شیطان)

 

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 3

 

 

نان سنگک که معمولا با خط خوش بر روی آن می نویسند "مبارک باد" که همراه با سبزی و پنیر است. (عروس و داماد باید از آن بخورند تا شادی به خانه آنها بیاید)

 

 

گردو و بادام: نشانه باروری می باشند.

انار و سیب: سمبل میوه های بهشتی و تندرستی و شادابی هستند.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 4

 

 

گلاب: سمبل عطر و تقدیس محیط.

شاخه نبات: سمبل شیرینی زندگیַ

اسپند: دور نگاه داشتن چشم شیطانַ

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 5

 

 

تخم مرغ: نموداری از سرپرستی پدر و مادر بر عروس و داماد است.

 

ساییدن کله قند: دستمالی سفید بالای سر عروس (دستمالی که معمولا بر روی سر عروس و داماد گرفته می شود و با سوزن و نخ هفت رنگ به نشانه بستن دهان خانواده شوهر دوخته می شود) ַ

 

ظرف عسل : سمبل به مناسبت شروع زندگی شیرینַ

گل سرخ یا رز نماد شناخته شده عشق در سراسر جهان است .

قرآن: سمبل برای برکت خداوند استַ

سجاده , تسبیح , مهر: نمایانگر اهمیت نماز و عبادت و برکت زندگیַ

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 6

 

 

نقل , باقلوا , توت , نان برنجی, نان نخودچی , سوهان عسلی: معمولا" با شیرینی های سنتی در مراسم عقد و عروسی از میهمانان پذیرایی می گرددַ

 

yghkuy1ka77ohkoq1cb

 

 

10 معیار مهم برای انتخاب تالار عروسی

یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های برنامه ریزی جشن عروسی ، انتخاب تالار یا باغ محل برگزاری مراسم است. حداقل شش ماه قبل از تاریخ برگزاری عروسی خود باید نسبت به انتخاب تالار عروسی خود اقدام کنید.

 

برای انتخاب تالار یا باغ عروسی ، باید نکات ریز و درشت را در نظر بگیرید و معیارهای زیادی را در ذهن داشته باشد. در اینجا برخی از مهمترین معیارها برای انتخاب تالار یا باغ محل برگزاری عروسی را ذکر می کنیم.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 8

 

 

موقعیت و دسترسی شهری

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما می بایست از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری ، وضعیت مناسبی داشته باشد. شاید مهمترین موضوع در انتخاب تالار عروسی همین باشد.

 

چرا که مهمانان شما می بایست این مسیر را طی کنند و چنانچه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مثل : ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشد باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما خواهد شد.

 

از طرفی سعی کنید تالار یا باغ محل برگزاری عروسی را در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود انتخاب کنید چرا که خود شما هم می بایست این مسیر را طی کنید و چنانچه این اماکن دور از هم باشند ، دیر در جشن خود حاضر خواهید شد. هیچ چیز بد تر از این نیست که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 9

 

 

ظرفیت سالن پذیرایی عروسی

وسعت تالار یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد. اگر تعداد مهمانان شما کم هستند ، سالن بزرگ و وسیع برای برگزاری عروسی شما مناسب نیست چرا که مهمانان شما در آن پراکنده می شوند و عروسی شما خلوت و سرد به نظر می رسد.

 

بنابراین در صورتی که تعداد مهمانان شما کم هستند ، یک سالن کوچکتر را برای پذیرایی در نظر بگیرید. در ضمن درهر صورت ، از مسئول تالار یا باغ سوال کنید که در صورت لزوم آیا صندلی اضافه برای پذیرایی دارند یا خیر؟

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 10

 

 

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشد . سالن های با سقف کوتاه دلگیر هستند و مهمانان احساس خفگی خواهند کرد. سقف تالار از نکاتی است که حتما باید در هنگام انتخاب تالار محل برگزاری عروسی ، به آن دقت کنید.

 

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 11

 

 

پارکینگ اتومبیل ها

پارکینگ یکی از مهمترین امکاناتی است که باید به آن توجه کنید. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خود را در آن برگزار می کنید حتما باید مجهز به پارکینگ برای اتومبیل ها باشد.

 

قطعا بیشتر مهمانان شما با اتومبیل شخصی خود به عروسی شما می آیند و علاقه ندارند مدت زیادی را در خیابان های اطراف به دنبال جای پارک بگردند و در نهایت نگران امنیت اتومبیل خود باشند. خصوصا اگر ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مثل تهران هستید حتما به این ویژگی توجه کنید.

 

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 12

 

 

روکش صندلی ها و رومیزی ها

در هنگام انتخاب تالار یا باغ عروسی ، به رنگ و جنس روکش ها و رومیزی ها توجه کنید. در ضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنید که برای مهمانی شما ، روکش ها و رومیزی ها می بایست تمیز باشند و حتی الامکان روز قبل شسته شده باشند و روی این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند.

 

در غیر این صورت ممکن است در روز عروسی شما ، برخی از مهمانان شاهد روکش های صندلی و رومیزی هایی باشند که با انواع و اقسام نوشیدنی ها ، لک شده اند.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 13

 

 

میز شام عروس و داماد

معمولا تالار های پذیرایی ، یک میز جداگانه را برای صرف شام عروس و داماد در نظر می گیرند و آن را با گل و شمع و ... تزئین می کنند.

 

برخی از تالارها هزینه این میز را جداگانه محاسبه می کنند و برخی نیز بعنوان هدیه آن را در نظر می گیرند. به طور کلی اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید ، ایده خوبی است و می تواند شکلی رمانتیک به مجلس شما بدهد. ضمن اینکه در عکس و فیلم عروسی شما نیز ماندگار خواهد شد.

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 14

 

 

سرویسهای بهداشتی و سایر امکانات

سرویسهای بهداشتی را فراموش نکنید. خصوصا اگر عروسی شما در فصل های سرد سال برگزار می شود حتما بررسی کنید که سرویسهای بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. علاوه بر این محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم است.

 

امکانات دیگری مثل اتاق بازی بچه ها ، رختکن های زنانه و ... نیز از نکاتی هستند که می بایست به آنها توجه کنید.

 

 

11-10-1391_IMAGE634925439099554816

 

 

هزینه های تالار

برای خودتان بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید. هزینه های یک تالار عروسی به طور معمول شامل :

 

 

" هزینه ورودی " که یک رقم ثابت بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان است

" هزینه غذا و پذیرایی " که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می شود و بستگی به تعداد مهمانان ، انواع غذا ، نوشیدنی ، پیش غذا و ... دارد

 

 

" هزینه گروه موزیک و سرگرمی " در این مورد عرف این است که حتی در صورت استفاده نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد شد.

" هزینه خدمات " که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می شود

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 16

 

 

" هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض " که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست

" هزینه تزئینات " مثل : بادکنک آرایی ، گل آرایی و ... که در صورت عدم تمایل شما ، حذف می شوند

 

 

هزینه برنامه هایی مثل : آتش بازی ، اسب سواری ، کالسکه سواری و ... که معمولا انتخابی هستند و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می شوند

 

معمولا محاسبه هزینه ها به این صورت است که در هنگام عقد قرارداد ، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می کنید. حدود یک هفته قبل از مراسم، دو سوم هزینه ها را پرداخت می کنید و شب عروسی ، وقتی مطمئن شدید که همه چیز مرتب است و مشکلی در ارایه خدمات نیست ، تسویه حساب نهایی را انجام می دهید.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 17

 

 

تست غذا و کیفیت پ��یرایی

متداول است که بعد از انتخاب تالار و باغ محل عروسی ، قبل از عقد قرارداد ، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می شود. معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار تقاضای تست غذا و مشاهده نوع سرویس دهی را می کند.

 

امکان مشاهده نحوه سرویس دهی مهمانداران ، برخورد آنها با مهمانان ، نوع لباس آنها ، کیفیت ظروف پذیرایی و ... از نزدیک ، به شما کمک خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را راحت تر بگیرید.

 

 

آشنای با سفره عقد و تزئینات آن + راهنما - تصویر 18

 

 

چمع بندی و نتیجه کلی

روز پیش از مراسم ، به تالار و مکانی که قرار است عروسی در آنجا برگزار شود سر بزنید تا از منظم و مرتب بودن شرایط و برنامه ها مطمئن شوید.

 

کافی بودن تعداد میز و صندلی ، نظافت و پاکیزگی روکش های میز و صندلی ها ، تزئینات ، نورپردازی و بطور کل همه موارد را تیزبینانه مورد بررسی قرار دهید.

 

این نظارت و سرکشی شما ، به مدیریت تالار نیز میزان حساسیت و دقت شما را تاکید می نماید و در نتیجه باعث دریافت بهترین سرویس خواهد شد.

 

 

منبع: اگهی24

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه